fbpx

Kokį fotoaparatą išsirinkti?

Kokį fotoaparatą išsirinkti?

Šiandien parduotuvėse tiesiog pilna įrangos skirtos fotografijai, fotoaparatų modelių tiek daug, kad net akys raibsta, taip pat skiriasi ir jų rūšys – veidrodiniai, sisteminiai ir t.t. Taigi dažnas žmogus, rinkdamasis savo pirmąjį fotoaparatą, nori geriausio kokybės/kainos santykio ir pradeda internete ieškoti informacijos. Po gero mėnesio ar dviejų jis jau žino, kad jam reikia tokių ir tokių gamintojų, tokių ir tokių modelių. Tačiau jam vis vien neaišku, kuo vienas modelis skiriasi nuo kito praktikoje, ar tas fotoaparatas suteiks tokius rezultatus, kurių jis nori? Žinoma labai daug kas priklauso nuo objektyvo, bet apie tai jau rašėme kiek anksčiau.

Šiame įraše parašysiu, tai ką žinau apie fotoaparatus, paminėsiu erzinančius ir mano manymu būtinus dalykus, kuriuos turi vienas ar kitas fotoaparato modelis ir t.t.

Taigi pradėsiu nuo to, kad rinkoje šiuo metu yra galima sakyti 3- rūšių fotoaparatai, tai yra 3-4 rūšių fotoaparatai, tarp kurių yra matomas aiškus kokybės skirtumas. Visi kiti modeliai – d7000, 600d, 70d, 5d mark2 ir t.t. tėra tik fotoaparatų pavadinimai – panašiai kaip ir automobilių. Trumpai tariant fotoaparatai skirstomi pagrinde pagal sensoriaus dydį. Ši charakteristika yra svarbiausia renkantis fotoaparatą.

Kadangi perkantysis tikisi gero galutinio varianto –  geros kokybės nuotraukos, pagrindinė fotoaparato savybė turėtų būti sensoriaus dydis – kuo didesnis tuo geriau. Taigi renkantis fotoaparatą, jums reikėtų atkreipti dėmesį ar jis yra “pilno kadro”, “nepilno kadro”, “4/3″, ar turintis dar mažesnį sensorių. Kodėl tai svarbu? Todėl, kad pavyzdžiui jūs ieškote fotoaparato už 1000eu, susirandate Canon 70d – kurio kaina šiuo metu apie 950eu – nusiperkate… Tada pamatote, kad jūsų geras pažįstamas, su Canon 1100d – kurio kaina šiuo metu 250eu, naudodamas tokį pat objektyvą, nufotografuoja lygiai tokį pat portretą kaip ir jūs su savo  4x brangesniu fotoaparatu. Dar blogiau – kitas jūsų draugas turi Sony a7 už 1200eu ir jis nufotografuoja nepalyginamai geresnius portretus, nors objektyvo specifikacijos labai panašios… Tokį nuotraukų kokybės šuolį lemia tik sensoriaus dydis. Canon 70d nuo Canon 1100d skiriasi pagrinde tik praplėstų funkcijų gausa, kurios jums turėtų palengvinti fotografavimo procesą – bet suteikia praktiškai identiškus rezultatus. Žinoma, 70d šiek tiek geriau tvarkysis tamsiose patalpose, jo korpusas surinktas iš kokybiškesnių medžiagų, bet čia bus didžiausi pastebimi skirtumai.

Taigi, šiuo metu modelių gausa yra dirbtinai praplečiama vidutinės klasės fotoaparatų segmentas, visi fotoaparatai, kurie turi 28mm sensorių (ne pilno kadro sensorių) jums suteiks praktiškai identiškas nuotraukas – tačiau jų tarpusavio kaina, kartais skiriasi iki 5 kartų. Verta užduoti sau klausimą, ar man reikalingas drėgmei atsparus korpusas,  2 kadrais per sekundę greitesnis fotografavimas už 3-5 kartus didesnę kainą? Dažnas iš mūsų pirmą fotoaparatą tikisi įsigyti už maždaug 600eu kainą, kadangi tai yra gana nemaža suma, o brangesnė įranga kainuoja žymiai daugiau. Taigi, renkantis šiame segmente siūlyčiau atkreipt dėmesį į kitus parametrus nei, kad prekybininkai mums nori įteigti.

Į ką dar reikėtų atkreipti dėmesį? – Jeigu aktualus filmavimas, į galimybę prijungti išorinį mikrofoną. Vidinis mikrofonas užfiksuos objektyvo fokusavimo garsus, o tai tikai nėra gerai… Vartomas ekranėlis taip pat gana didelis privalumas, tiek filmuojant, tiek fotografuojant. Kiti “korpuso” privalumai – pvz IR jutiklis prie akutės, kurio dėka pridėjus fotoaparatą prie veido – jo ekranėlis užtemsta ir tokiu būdu taupomas baterijos gyvenimas. Fotoaparato “lagas” naršant meniu – skirtingos pasirinktys turi rinktis greit, be jokių delsimų ar vėlavimų. Live view funkcija – sukiojant fotoaparatą vaizdas neturėtų strigti, galimybė live view ekrane iškviesti histogramą, suprantamas ir patogus meniu.

Visi šie dalykai aprėpia puikų pasirinkimą – dažniausiai į šią kategoriją patenka 1 laipteliu už pigiausius veidrodinius fotoaparatus aukštesni modeliai – pvz Nikon d5100, Canon 600d ir panašiai.

Dar vienas svarbus kriterijus – papildomų priedų kaina ir gausa, to gamintojo fotoaparatams. Tai itin aktualu, kuomet norima tobulėti fotografijoje ir fotoaparatas nesiruošia gulėti lentynoje. Šiandien šioje kategorijoje laimi Canon/Nikon technika.

Sisteminiai fotoaparatai sparčiai žengia į rinką ir gali pasiūlyti konkurencingus modelius žemos ir vidutinės klasės veidrodiniams fotoaparatams, Sony netgi turi “pilno kadro” modelius A7. Trumpai tariant sisteminių bėda – vis dar nedaug priedų, arba jie brangūs lyginant su veidrodiniais fotoaparatais.

Tai tiek ir norėjau akcentuoti, trumpai tariant – teigiu, kad pigus 28mm sensorių turintis fotoaparatas, darys tokias pat nuotraukas, kaip ir brangus 28mm sensorių turintis fotoaparatas. Todėl perkant būtina atkreipti dėmesį į sensoriaus dydį, nes tai yra pagrindinė charakteristika, pagal kurią skirstomi fotoaparatai. Tiems kurie nesigaudo:

FX, ar FF formatas, arba “pilnas kadras” – fotoaparatai turintys 35-43mm sensorių. DX ar “crop” ar “ne pilnas kadras” – fotoaparatai dažniausiai turintys 28mm sensorių, 4/3 formatas – apie 18mm ar mažiau. ir t.t.

Straipsnio autorius Linas Vaičiukynas

3 Comments

  1. Labas vakaras,

    Ar verta pilno kadro35mm foto objektyvą dėti ant sony nex3 ir kas iš to gausis?

    • na viskas priklauso nuo poreikio, ką reikia fotografuoti ir kokio tikimasi rezultato.

    • viskas priklauso visų pirma nuo sumanymo, tai ko jums reikia, tik po idėjos sukūrimo reikia apgalvoti techniką, o naudojant 35 mm tiesiog turėsite platesnį kampą nei 50 mm