fbpx

Pigūs, bet geri – seni mechaniniai objektyvai.

Pigūs, bet geri – seni mechaniniai objektyvai.

Turite veidrodinį, ar sisteminį fotoaparatą, jums patinka eksperimentuoti ir mokytis fotografavimo subtilybių? Jūsų nebetenkina turimas “kit” objektyvas, tačiau jūsų biudžetas ribotas ir jūs vis neapsisprendžiate į kurią “pusę” norėtumėte investuoti? Yra puikus sprendimas kaip tik jums – seni rankinio fokusavimo objektyvai. Pagrindiniai šiuo metu “ant bangos” esantys objektyvai yra seni Helios objektyvai, randami ant Zenit juostinių fotoaparatų. Šie objektyvai mūsų rinkoje karaliauja – kaip ir seniau karaliavo Zenit fotoaparatai. Standartiškai, Zenit fotoaparatai turėdavo Helios 44m objektyvą. Tai yra 58mm 2f objektyvas – uždėjus jį ant vidutinės klasės veidrodinio ar sisteminio fotoaparato gauname gana šviesų portretinį objektyvą. Šiuo metu Helios 44 objektyvų kainos svyruoja nuo maždaug 20 iki 50eu – pigiau grybo!. Norint šį objektyvą uždėti ant jūsų fotoaparato, jums prireiks M42 skersmens perėjimo žiedo, jis kainuoja dar 10 – 20eu. Taigi, kuo tas Helios toks išskirtinis, visų pirma jis yra šviesus ir su juo išeina gana puikūs portretai.

Taip pat šis objektyvas aštrus kadro centre, na ir žinoma, jo išskirtinis bruožas – nuotraukos kraštuose esantys šviesos šaltiniai yra suliejami ir kartu “susukami” aplink kadro centrą.

^ioje nuotraukoje galima matyti, kad nuotraukos šonuose esančios snaigės suliejamos į elipsės formą turinčius apskritimus, kurie sukasi aplink nuotraukos centrą. Tai vienas iš keletos objektyvų, kurie sukuria tokį efektą.

Be Helios yra ir dauguma kitų, tačiau Lietuvoje jie mažiau aptinkami, Takumar, Pentax, Carl zeiss ir kiti.

Kodėl verta investuoti į rankinio fokusavimo objektyvus? Visų pirma, dėl kainos ir kokybės santykio. Už 20-50eu sumą, galima nupirkti aštrų, šviesų ir savo charakteristikom išskirtiną objektyvą, kuris šviesiam canon 50mm 1,8f nusileis pagrinde tik tuo, kad neturi automatinio fokusavimo. Antra – senus rankinio fokusavimo objektyvus galima pritaikyti macro fotografijai, keliasi būdais. turint du objektyvus, galima tiesiog fotografuoti pro apversta kitą objektyvą, laikant jį prieš fotoaparatą ir tokiu būdu išgauti savotiškas macro fotografijas su santykiniai minimalia investicija.

ši nuotrauka fotografuota su canon 50mm 1,8f objektyvu, prieš jį laikant apverstą Helios 44 objektyvą.

Arba galima naudoti pigiausius macro žiedus, jie kainuoja apie 30eu ir pilnai veikia su mechaninį valdymą turinčiais objektyvais. Macro žiedų dėka galima padaryti tikrai neblogų macro fotografijų. Galima bandyti ir “focus stacking”, nors tai bus sudėtinga, fotografuojant iš rankos. Taip pat yra galimybė nusipirkti reverse ring, kurio pagalba, galima ant fotoaparato uždėti apverstą objektyvą – tai taip pat sukuria macro efektą. Visais šiais trim būdais, pasiekiamas praktiškai toks pat rezultatas – tiesa, tiesiog rankoje laikant objektyvus, neišvengiamas venjetavimo efektas (nuotraukos kraštai būna juodi, prieš tai esanti nuotrauka – kairys kraštas, ten į nuotrauką papuolusi vidinė Helios objektyvo dalis).

Vienas kadras, su Helios 44 ir macro žiedais. Kaip matote, su šiais objektyvais be didelio vargo galima pabandyti macro fotografiją.

Taigi, ši gana pigi investicija jum suteikia nemažai galimybių – tai šviesūs portretiniai objektyvai, kuriuos su maža investicija galima pritaikyti macro fotografijai.

Už straipsnį dėkojame Linui Vaičiukynui !