fbpx

Nusipirkau fotoaparatą, kas toliau? Būtiniausi priedai

Nusipirkau fotoaparatą, kas toliau? Būtiniausi priedai

Ne paslaptis, jog kuo fotoaparatas geresnis, tuo jam pritaikoma daugiau priedų, ir kuo tų priedų daugiau – natūralu, lengva tarp jų pasimesti. Šįkart pabandysiu su jais supažindinti ir papasakoti, kaip nepasiklysti jų džiunglėse. Sutikite – nesigaudymas priedų įvairovėje yra išties dažna problema. Tiesa, iš esmės bus kalbama apie priedus veidrodiniams fotoaparatams. Skaitmeniniams fotoaparatams nors ir priedų yra, tačiau vartotojas įsigijęs pigų fotoaparatą kažin ar bus suinteresuotas pirkti daugiau už pastarąjį kainuojančius priedus :)

Tai pirma dviejų dalių straipsnio dalis, kurioje apžvelgsiu būtiniausius priedus, tai yra, atminties korteles, akumuliatorius, baterijas bei jų kroviklius, ir fotoaparatų dėklus. Kitoje dalyje skaitykite apie stovus, filtrus objektyvams, blendas, refletorius bei kitus ne tokius būtinus priedus.

Atminties kortelė

Be jos fotoaparatas nesugebės atlikti jam paskirtos užduoties, tai yra vienas svarbiausių fotoaparato priedų, svarbus taip stipriai, jog iš esmės atminties kortelė yra neatsiejama fotoaparato dalis. Vienareikšmiškai nerekomenduoju taupyti atminties kortelių sąskaita – kuomet iš jos prarasite duomenis, ar befilmuodami turėsite kas 30 sekundžių daryti pertraukas, kadangi kortelė nespės apdoroti duomenų, ant galvos žilų plaukų prigaminsite kur kas daugiau, nei išleisdami porą šimtų litų kokybiškam produktui.

Daugiau nesiplėsiu – apie atminties korteles galite pasiskaityti išsamiame straipsnyje: atminties kortelių gidas.

Akumuliatorius

Tai dar svarbesnis priedas, nei atminties kortelė, skirtumas tas, kad dėl akumuliatoriaus įsigijimo dažniausiai rūpintis nereikia, jis būna kartu su fotoaparatu, ir paprastai negenda, nebent su fotoaparatu elgiatės ypač neatsargiai (daugiau apie tai, kaip reiktų su fotoaparatu elgtis šiame straipsnyje – baisiausi fotoaparato priešai). Tačiau vis tik ėmus fotografuoti profesionaliai atsiranda poreikis antram akumuliatoriui, o kokį pirkti ne visuomet aišku – originalų, ar pataupyt ir įsigyt neoriginalų?

Atsakymas paprastas – perkant neoriginalų akumuliatorių gauni tai, už ką sumoki. Kaina triskart mažesnė nei originalaus – vilioja, ar ne? Reikia turėti omenyje, jog egzistuoja labai didelė galimybė, kad toks akumuliatorius ir laikys triskart trumpiau (netgi jei skelbiama jo talpa ir bus tokia pat, ar net didesnė, nei originalaus). O ar gerai tai, ar blogai, spręsti jums. Užuot pirkę vieną papildomą originalų akumuliatorių, galite įsigyti du ar net tris neoriginalius, kurie laikys trumpiau. Tame yra pliusas – pasibaigus vienam akumuliatoriui galite krauti kitą, išsikrovus dar vienam – galite krauti dar kitą, ir taip kol akumuliatoriai galutinai pasens. Minusas – minėtas pasenimas, mat neoriginalūs akumuliatoriai paprastai gali būti perkrauti kur kas mažiau kartų, nei originalūs, tad čia vėlgi gaunate tai, už ką mokate. Kitas dalykas – neoriginalus akumuliatorius greičiausiai prasčiau atlaikys šalčius ar kondensatą, o jei jis bus brokuotas, ir per savo broką sugadins jūsų fotoaparatą, garantija nepadės – taisyti fotoaparatą teks už savo pinigus.

Pats siūlyčiau akumuliatoriaus sąskaita netaupyti ir perkant papildomą pinigų nepagailėti. Originalus akumuliatorius Jums nekels rūpesčių, būsite visu šimtu procentų tikri, jog gausite veikiantį ir ilgaamžį daiktą.

Tą patį galima pasakyti ir apie neoriginalius baterijų kroviklius – tokį įsigiję negalite būti šimtu procentų tikras, jog viskas veiks, ir kad jis nesugadins jūsų akumuliatorių. Tiesa, su neoriginaliais krovikliais problemos kyla rečiau, nei su akumuliatoriais.

Baterijos

Yra fotoaparatų maitinamų baterijomis, ne akumuliatoriais, tad pasistengsiu apžvelgti ir jiems aktualias prekes.

Be abejo protingiausia yra pirkti įkraunamas baterijas – taip išeis pigiau, vienkartines reiktų naudoti tik pavojaus atvejais, kuomet kitos išeities neturite. O kokias kraunamas baterijas reiktų rinktis? Norėdami ilgaamžiškesnio daikto, negailėkite 50 Lt baterijų komplektui – Eneloop ar GP produktai tikrai nenuvils, o jei biudžetas dar didesnis, nedvejodami įsigykite naująsias Uniross R6 baterijas pasižyminčias įspūdinga įkrovimų \ iškrovimų statistika.

Pirkdami kroviklį neapsikvailinkite – neįsigykite 2 baterijų talpos kroviklio bandydami sutaupyti, kadangi į fotoaparatą paprastai dedamos 4 baterijos – teks krauti per du kartus. O toliau pirkite iš esmės tik pagal grožį, kadangi visi apie 50 Lt kainuojantys krovikliai yra maždaug vienodai kokybiški. Be abejo, susilaikykite nuo pigių kroviklių po 10 Lt iš prekybos centrų – jie tik sugadins kokybiškas jūsų baterijas jas išbalansuodami.

Naudingiausia yra pirkti tokius kroviklius, kurie komplektuojami su baterijomis, nes taip sutaupysite.  Siūlyčiau rinktis tarp dviejų variantų – Sanyo ir Uniross komplektų. Sanyo yra patikimesnis, Eneloop baterijos žymios savo ilgaamžiškumu, tuo tarpu Uniross komplektuojamas su talpesnėmis baterijomis, o kroviklis greičiau jas pakrauna, tačiau jos atlaikys mažesnį įkrovimų\iškrovimų ciklų skaičių.

Dėklas

Visų pirma, pirkdami dėklą turite nuspręsti ko Jums iš jo reikės. Ar naudosite kelis objektyvus? Ar reikės vietos blykstei? Ar svarbu, kad dėklas būtų neperšlampamas? Tik atsakę į šiuos klausimus galėsite keliauti į parduotuvę, nes dėklų yra labai daug, ir jie visi skirtingi. Faktas, jog jei jums tiesiog reikia kažkur įsidėti fotoaparatą, tiks ir pats pigiausias (tik prieš pirkdami įsitikinkite, jog Jūsų fotoaparatas į jį tilps), tačiau jei norite rimtesnės apsaugos, daugiau kišenių, ir panašiai, teks pasukti galvą perkant.

Perkant dėklą fotoaparatui reiktų labiausiai atkreipti dėmesį į keletą dalykų, tai patogumas, ilgaamžiškumas, ergonomiškumas ir galimybė keisti dėklo struktūrą.

Patogumas yra vienas svarbiausių kriterijų, kadangi ilgesnių išvykų metu dėklą reikės nešiotis ilgai, o jei dar jame bus ir keletas objektyvų, kelionės pabaigoje galite nebejausti peties. Parduotuvėje į dėklą įsidėkite viską, ką jame žadate laikyti ir taip patikrinkite ar jis atitinka jūsų poreikius. Reiktų turėti omenyje, jog patogumas yra ganėtinai subjektyvus dalykas – vienas dėklas gali būti vienam žmogui patogus, tačiau visiškai nepatogus kitam, tad šiuo atveju draugų rekomendacijos nėra labai naudingos.

Ilgaamžiškumą patikrinti vietoje ganėtinai sudėtinga, čia jau padės kitų žmonių nuomonės paieškojimas. Na, o jei tam neturite galimybės, ar informacijos tiesiog nerandate, būtinai apžiūrėkite visas dėklo siūles, apžiūrėkite, kad dėkle būtų naudojama kuo mažiau plastikinių dalių. Plastikinis karabinas, už kurio kabinasi dėklo diržas, yra tikras blogis, su kurio verčiau nesiterlioti – didelė galimybė, jog ši dalis sulūš pati pirma.

Ergonomika taip pat svarbu – fotografuojant norisi, kad fotoaparato išsėmimas iš dėklo pernelyg ilgai neužtruktų ir būtų patogus, norisi, kad visos kišenės būtų lengv

ai pasiekiamos ir kad atminties kortelės keitimas nesukeltų problemų. Tačiau tai vėlgi dažniausiai subjektyvus kriterijus, nes vis tiek prie visko galima priprasti. Pirkdami gerai apžiūrėkite dėklą ir įsitikinkite, kad jis Jums nekels nepatogumų.

Galimybė keisti dėklo struktūrą yra labai patogi, kadangi esant reikalui galite dėklą paruošti įvairioms situacijoms. Vieną dieną galbūt nešitės fotoaparatą su vienu objektyvu ir blykste, o kitąkart blykstės nesinešite, bet imsite du objektyvus – keisdami dėklo struktūrą gebėsite jį pritaikyti pagal situaciją.

Jei nežadate naudoti kelių objektyvų ar išorinės blykstės, tuomet rekomenduočiau Lowepro Toploader Zoom 45 AW. Šis dėklas yra tvirtai susiųstas, apsaugantis nuo prastų oro sąlygų, turi visas reikalingas kišenes, o ir kainuoja tikrai nedaug.

Labiausiai siūlyčiau žvalgytis į Lowepro, Cullman, Vanguard ar KATA produktus, dauguma jų pasižymi tvirtumu bei labai patogia galimybe keisti dėklo struktūrą, vis tik tai yra firmos pagrinde tik ir užsiimančios fotoaparatų priedų gamyba. Jei saugote savo fotoaparatą ir norite patikimo dėklo, tuomet venkite nežinomų produktų iš Kinijos, kadangi dažniausiai jie, nors ir kainuoja mažiau, tačiau greitai suplyšta, ir, net reklamuodamiesi neperšlampamais, drėgmę praleidžia.

Dar vienas patarimas – stenkitės įsigyti pernelyg neišskirtinį savo išvaizda dėklą, tai bus apsauga nuo aštrių žvilgsnių. Mano nuomone būtent dėl to Nation Geographic dėklai turėtų būti protingo pirkėjo neperkami – net ir kvailiausias vagis žino kas yra NG, ir žino, jog pavogus daiktą su NG atributika greičiausiai laukia neblogas uždarbis.

Šįkart tiek, tikiuosi straipsnis supažindino su būtiniausiais priedais fotoaparatui ir neleis pasiklysti priedų džiunglėse. Laukite kitos savaitės su nauju straipsniu, kuriame galėsite paskaityti apie mažiau būtinus fotoaparato priedus kaip stovai, objektyvų filtrai, blendos, ir panašiai.

Straipsnio autorius: Gytis Dovydaitis