fbpx

Ryškumo gylis

Ryškumo gylis

Ryškumo gylis yra vienas svarbiausių momentų, kuriuos reikia perprasti pradedant fotografuoti. Svarbiausia yra suvokti, kad ryškumo gylis priklauso nuo daugelio veiksnių, ne tik nuo diafragmos.

Kas yra ryškumo gylis?

Ryškumo gylis (DOF – Depth of field) – tai atstumas  tarp arčiausio ir tolimiausio nuotraukoje fokusuojamo objekto. Ryškumo gylis priklauso nuo diafragmos, židinio nuotolio, sensoriaus dydžio ir atstumo nuo Jūsų iki fokusuojamo objekto bei nuo objekto iki antraeilio plano-fono.

Diafragma arba F/stop

Pirmas dalykas, kurį reikia išsiaiškinti, tai diafragmos (aperture) reikšmė. Kas yra diafragma? Pirmiausiai pasižiūrėkite į savo turimą objektyvąant jo pamatysite F/stop žymimas reikšmes., pvz.: f/3.5 – 5.6.  Pagrindinė objektyvų funkcija yra “surinkti šviesą” ir “pristatyti” ją į fotoaparato sensorių. Objektyvo diafragma yra jo “atsidarymo” diametras.

Taigi, f/3.5 – 5.6 matome didžiausią (F/3.5) ir mažiausią (F/5.6) diaframos reikšmes. Ryškumo gylis priklauso nuo diafragmos “atsivėrimo” dydžio. Kuo didesnis diafragmos atsidarymo diametras – tuo bus išgaunamas mažesnio ryškumo gylio efektas (gauname gražiai “išlietą” foną fotografuojamam objektui). Tiksliau, kuo pirmas skaičiukas mažesnis – tuo geriau, F/2.8-5.5 bus geriau už F/3.5-5.5.

Židinio nuotolis

Kitas svarbus momentas, kuris turi įtakos ryškumo gyliui – židinio nuotolis (focal length). Tie, kurie turite objektyvą su zoom’u (artinimo funkcija) ir fiks’ą (fiksuoto židinio) galite išbandyti patys. Pagrindinė mintis yra ta, kad kuo židinio nuotolis didesnis, tuo mažesnis ryškumo gylis bus išgaunamas nuotraukose. Ir atvirkščiai.

Pvz.: Jei Jūs nufotografuosite pasirinktą objektą su 50mm objektyvu, f/2.8 ir tą patį pakartosite su 200mm objektyvu, f/2.8  – skirtumas bus dramatiškas.

Sensoriaus dydis

Pamąstykime apie skaitmeninius fotoaparatus. Ar pajutote, kad fotografuojant su kompaktiniais fotoaparatais dažniausiai išplauti fono nepavyksta? Tai lemia sensoriaus dydis (sensor size) – skaitmeninių kompaktinių fotoaparatų sensorius tam yra per mažas.  Kuo didesnis fotoaparato sensorius, tuo ryškumo gylis bus mažesnis.  Pvz.: Geriau rinktis sisteminius arba veidrodinius fotoaparatus.

Atstumas tarp Jūsų ir fotografuojamo objekto

Kuo arčiau esate prie fotografuojamo objekto, tuo išgausite mažesnį ryškumo gylį. Pvz.: Jei nuo savo objekto esate per 2 m, fotografuojate F/2.8 su 50 mm objektyvu – išgausite apie 10 cm ryškumo gylį, tačiau su tuo pačiu objektyvu ir nustatymais, fotografuojant iš 10 m jau išgausite apie 100 cm ryškumo gylį. Taigi, jei ieškote kūrybiškų sprendimų savo nuotraukų fonui, Jums tereikia fotografuoti objektą iš kuo arčiau.

Atstumas tarp fotografuojamo objekto ir antraplanio fono

Paskutinis, tačiau ne mažiau svarbus dalykas yra atstumas nuo fotografuojamo objekto iki antraplanio fono. Kuo toliau antraplanis fonas bus – tuo išgausite mažesnį ryškumo gylį, fonas bus susiliejęs. Pvz.: Jei fotografuosite objektą, kuris stovi 3 m nuo Jūsų ir 5 m iki pastato sienos – fonas bus ryškesnis, nei tada, jei objektas stovėtų 10 m iki sienos ir t.t.

Už puikų straipsnį dėkojam kolegei Ginai 🙂