fbpx

Diafragma (angl. aperture)

Diafragma (angl. aperture)

✔️ Diafragma (angl. aperture) yra tarpas objektyve, kuris gali atsiverti plačiai arba siaurai. Fotoaparate diafragmos atvirumas žymimas raide F (pvz.: F5.5, F12, F16 )

 

‼️Šioje vietoje svarbu nesupainioti – kuo F skaičius DIDESNIS – diafragma atverta SIAURIAU, kuo F skačius MAŽESNIS – diafragma atverta PLAČIAU. Tai reiškia, jog F1.4 yra labai plačiai atverta diafragma, o F22 yra labai siaurai atverta diafragma.

 

Kokią įtaką tai mums daro nuotraukoje?

 

💡Šviesumas.

Kuo diafragma atverta plačiau (F skaičius žemesnis) tuo pro objektyvą į fotoaparatą šviesos pateks daugiau ir nuotrauka bus šviesesnė.

Kuo diafragma atverta siauriau (F skaičius aukštesnis) tuo pro objektyvą į fotoaparatą šviesos pateks mažiau ir nuotrauka bus tamsesnė.

 

🌫 Išsiliejęs fonas.

Kuo diafragma atverta plačiau (F skaičius žemesnis) tuo nesufokusuotos nuotraukos vietos bus išsiliejusios labiau arba kitaip ryškumo zona (angl. depth of field) bus trumpesnė.

Kuo diafragma atverta siauriau (F skaičius aukštesnis) tuo nesufokusuotos nuotraukos vietos bus išsiliejusios mažiau arba kitaip ryškumo zona (angl. depth of field) bus ilgesnė.

 

❓Kokį F skaičių pasirinkti priklauso nuo fotografuojamos situacijos.

Jeigu fotografuojate portretą ir norite, jog fonas už Jūsų modelio ir pirmas planas esantis prieš Jūsų modelį būtų išsilieję, rinkitės plačiai atvertą diafragmą, pvz.: F2.

Jeigu fotografuojate grupę žmonių stovinčių ne vienoje linijoje ir norite, jog jie visi būtų ryškūs, rinkitės siaurai atvertą diafragmą, nes ji prailgins Jūsų ryškumo zoną pvz.: F8 (tačiau nepamirškite, jog kadras labai patamsės).

 

✖️ Kaip plačiai galite atverti diafragmą priklauso nuo Jūsų turimo objektyvo. Prie kiekvieno objektyvo specifikacijų yra nurodyti skaičiai, pvz.: “35mm F/2”. Būtent skaičius prie F raidės nurodo kaip plačiausiai (koks mažiausias skaičius) gali būti atverta Jūsų objektyvo diafragma. Tačiau nesunku pastebėti, jog objektyvai, kurie gali plačiau atverti diafragmą yra brangesni.

 

➡️ Nuotraukoje pateikti keli pavyzdžiai, pirmoje eilutėje buvo keičiama ne tik diafragma, bet ir išlaikymas (pažymėtas dešiniame apatiniame kampe). Antroje eilutėje buvo keičiamas tik diafragmos atvirumas.